743/​51

Købt i maj 2005 af Gammel Estrup, Jyllands Herregårdsmuseum.

Et par pistoler af Valentin Marr med navnet indlagt i guld på løbet, ca. 1750. Omdannet fra flint til percussion af C. Delcomyn i perioden 1834–64.Pistolerne er lange og slanke, fuldskæftede med forgyldt messingmontering, rigt dekorerede beslag med barokornamenter. På skæftet udskårede masker med perlemorsøjne og bladslyng. Løbene først ottekantede, derefter runde med sølv sigtekorn. Løbene graverede, indlagt med guldornamenter og “hispaniserede” stempler i guld: Krone, V. MARR og Løve med hellebard. (København 1732–85). Løbene med tæt punsling over alt, så de ikke virker blanke. Låseblik og haner med gravering og enkelte guldornamenter. I perioden 1834–64 er flintlåsene omdannet til percussion af C. Delcomyn (København 1825–64) med adresse i Sølvgade. I kasse af mahogni, foret med filt og inddelt i rum til bl.a. værktøj og rum med låg til kugler, stofstumper og blår. Krudtflaske mangler. I æskens låg mærkat fra C. Delcomyn Sølvgade No. 414 Litra A. Pistolernes længde 46 cm, kassens mål 28×49×9 cm.

Valentin Marr er en af de mest kendte danske bøssemagere i 1700-tallet, han boede i København 1732–85 og udførte bl.a. en række fine arbejder til flere danske konger og adelige. En del af disse fornemme arbejder findes i dag på Rosenborg og Tøjhusmuseet, samt enkelte i privateje. I 1759 blev V. Marr udnævnt til Rustmester ved Københavns Arsenal, en stilling han besad til 1775.Proveniens: Herregården Holckenhavn, Fyn.

Auction

Weapons, 31 May 2005

Category
Estimate

30,000–35,000 DKK

Sold

Price realised

52,000 DKK