Foto endnu ikke klar
883/​920

El Lissitzky (f. Pochinok 1890, d. Moskva 1941)

“Slå de hvide med den røde kile”. Ca. 1926. Suprematistisk revoltionsplakat fra den russiske borgerkrig mellem de zartro og revolutionære tropper. Tryksign. kyrillisk monogram LL. Litografi i farver moteret på pap. Bladstørrelse 48×59.

Den første version af litografiet blev oprindeligt udgivet 1919–1920. Imidlertid gentog El Lissitzy en anden version af plakaten i 1926. Et lignende indtryk af denne anden version er blandt de top 10 plakater i samlingen, ejet af den russiske advokat og samler Sergo Grigorian.

Proveniens: Arkitekt Poul Erik Skriver, redaktør på Arkitektens Forlag. Han fik værket i 50-års fødselsdagsgave 1968 af arkitekt Ole Thommesen (1919–2005), professor på Kunstakademiets Arkitektskole og en dansk samler af moderne kunst. Herefter Poul Erik Skrivers søn til idag.

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest den 29. november.

Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 30. november 2018

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK