849/297
Fransk console dessert af mahogni, med beslag af forgyldt bronze, plade af hvid marmor, afrundede hjørner med hylder, front med dør bag hvilken justerbare hylder. Med Frederik VIII's kronede spejlmonogram som kronprins, endvidere brandstemplet Amalienborg inventarnr. “A 715”. 19. årh.s anden halvdel. H. 102. B. 137. D. 44.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Russisk auktion, varia, møbler, 11. juni 2014
Vurdering
Hammerslag