2048/​690

Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)

Bordlampe af patineret bronze med skønvirkeornamentik i relief på cirkulær fod. H. inkl. montering 80.

Brugspatina, herunder ridser og mærker. Ledning med slitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

15 bud

12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK