905/111
A. Riis Carstensen (f. Sennels ved Thisted 1844, d. Helsingør 1906)
Grønlandsk fjordparti med fangere på sæljagt. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 67 × 99.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 831, 2012 nr. 94, afb. s. 89.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag