Bjørn Nørgaard (f. København 1947)
“Figur til Ikast”. Sign. Bjørn Nørgård, 99/200. Litografi i farver. Trykt hos Clot, Bramsen et Georges i Paris. Bladstørrelse 85×67. Uindrammet.
Motiverne er Maria med Jesus og Johannes Døberen, Pieta ( Maria med den korsfæstede Kristus ), og Sankt Sebastians martyrium, de var i et tidligt forslag i 1973 tiltænkt de 3 søjler på Ikast monumentet, som er Bjørn Nørgårds første udendørs skulptur.
Intet at bemærke. indpakket i trækasse.
Kunst, antikviteter & design, 5. november 2020
15 bud