Engelsk skriveskrin af mahogni prydet med beslag af messing, i låget skjoldformet etiket med dedikation. Indrettet med skråtstillet skriveplade, monteret med sort læder. H. 16 cm L. 45 cm B. 24 cm. Derudover et brevskrin af mahogni, casoneformet. H. 15 cm L. 24 cm B. 15 cm. 19. årh. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 21. februar 2019