2119/524
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par hvilestole med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med brunt patineret skind. Designet 1955. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle rustpletter. Den ene stol med revne i skind på hjørne, limet.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag