Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
Mor og barn i amagerdragt fletter en blomsterkrans ved gården Hollandsminde i Store Magleby, Amager. Sign. I. Exner 1856. Olie på papir monteret på lærred. 54×65.
Trappen findes i dag på Museum Amagers ældste udstillingsgård i Store Magleby og kaldes “Exners Trappe”.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 314, 1974 nr. 50, afb. s. 15. Familien på en gammel gård på Amager.
Ældre malerier, 10. juni 2024