Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Skænk af eg, front med fire skuffer og to låger, dekoreret med udskæringer i form af bladranker, indvendigt med justérbare hylder, greb af messing. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus. 1940'erne. H. 88. B. 173. D. 54,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fugtmærker på top. Ét nøglehulsbeslag mangler. Ét håndtag er løst. Den ene låge binder. Begge låger med begyndende mellemrum ved vertikale samlinger.
Moderne kunst og design, 21. april 2020