2047/534
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af bejdset, massiv fyrretræ med messingforede samlingshuller, bestående af syv bogkasser, et skab og seks sokler. Indvendig med otte udtræksbakker. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (14)
En nøgle medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kanthak. Bagbeklædning med nogle huller.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag