Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Oplevelse”, 1983–84. Sign. Balle samt sign. på bagsiden Balle. Olie på lærred. 89×116.
Litteratur: Henning Smidth nr. 1984–036. Udstillet: “M 59”, Den Frie Udstillingsbygning, København, 1984.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020