Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Leda og Svanen”. Komposition fra mappen “Go Da' Dyr”, 1971. Sign. Heerup, 78/200. Litografi i farver. Udgivet og trykt af B. Rosengreen, København. Lysmål 49×54,5.
Litteratur: Moestrup nr. 232.
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 1. april 2014
26 bud