Signeret Tabriz tæppe, Persien. Nichedesign med palmetter, rosetter og talrige dyremotiver på lys bund. Centralt med de persiske løver. Begge ender med flotte fladvævede forvævninger. Signeret: Forouhar Kourosh. Ca. 810.000 kn. pr. m2. Ca. 1950. 172×111.
Bemærk venligst: Intet eftersyn lørdag 9. oktober. Please note: No preview saturday 9th october.
Slidte/manglende frynser, let slidte forvævninger. Mindre slitage langs ene kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021