2425/​7525

Carl Emil Östermann (f. Västra Vingåkers 1870, d. Stockholm 1929)

Dobbeltportræt. Portræt af Carl Östermann (1870–1927) og hans tvillingebror Gustaf Östermann (1870–1938). Sign. E. Ö. 1899. Bly på papir. Bladstørrelse 24×18. Uindrammet.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AII 17).

Tvillingebrødrene Gustaf Bernhard og Carl Emil Östermann var fra en tidlig alder begge optaget af at tegne og male. I 1890 tog de to brødre til Stockholm, hvor Carl Emil skulle starte på Kunstliga Konsthögskolan. Gustaf Bernhard fulgte med dertil og startede på Tekniska Skolan med henblik på at dygtiggøre sig til Akademiet, som han efterfølgende blev optaget på to år senere i 1892. Begge brødre blev fremhævet for deres evner under deres tid på Akademiet, og begge blev tildelt rejselegater, hvilket finansierede deres studierejse gennem Europa og til Italien, hvor de rejste sammen på dele af turen.

Deres kunstneriske udvikling bærer mange ligheder, blandt andet i at de begge valgte at uddanne sig til portrætmalere. De udstillede også sammen i Stockholm i 1903, og har også brugt hinanden meget i deres kunstneriske virke – både som model og sparringspartner.

Der findes flere portrætter af dem hver især, men der fer findes flere dobbeltportrætter af de to. Broderen Gustaf Bernhard har blandt andet også lavet et fælles portræt med titlen ”Min Bror och jag” (1904), som forestiller Carl Emil siddende med en pensel og pallette og Gustaf Bernhard stående bagved, begge i færd med at vurdere et endnu ikke færdigt værk. Omtalte billede kan ses på Sörmlands Museum (inv. nr. SLM 7025).

Papiret er gulnet. Horisontal fold i øverste halvdel af papiret samt i øverste højre hjørne. Minimalt overfladisk papirtab i nederste højre hjørne.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag