2138/​191

Alfred Jensen (f. Randers 1859, d. Hamborg 1935)

Solnedgang over Grenen, Skagen. Sign. Alfred Jensen Prof. 1915. Olie på lærred. 38×107,5.

Mindre huller og afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

3.000–4.000 kr

Hammerslag

3.800 kr

25 bud

(Autobud) 3.800 kr
3.600 kr
(Autobud) 3.400 kr
3.200 kr
(Autobud) 3.000 kr
2.900 kr
(Autobud) 2.800 kr
2.700 kr
(Autobud) 2.600 kr
2.500 kr
(Autobud) 2.400 kr
2.300 kr
(Autobud) 2.200 kr
2.100 kr
(Autobud) 2.000 kr
1.950 kr
(Autobud) 1.900 kr
1.850 kr
(Autobud) 1.800 kr
1.750 kr
(Autobud) 1.700 kr
1.650 kr
(Autobud) 1.600 kr
1.550 kr
1.500 kr