872/​1433

Charles Bance og Russisk maler, 18.-19. årh.

Russisk maler, 19. årh.s første halvdel: Militærparade foran Fyrst Saltykovs Palæ i Skt. Petersborg. Ved søjlen rejstes senere monumentet for General Alexander Suvorov, i baggrunden til venstre Marmorpaladset. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på pap. Bladstørrelse 28×49.

Charles Bance, 18.-19. årh., excudit: “Cavallerie Imperiale Russe. Tartares, Noble Tscherkesse, Bashkirs, Cosaque, Calmuck Officier Cosaque, Hussards”. Medlemmer af forskellige russiske regiementer til hest. Trykbetegnet Ch.les Bance. 1813–1814. Håndkoloreret akvatinte. Lysmål 26×39. (2).

På bagsiden af motivet med militærparaden har Erica Zeiner-Henriksen noteret “Millionaja-gate nr. 3, hvor vi bodde fra 1923–1928 og hvor lillebror [Richard Zeiner-Henriksen junior] blev født 1. august 1924. Denne akvarell viser huset ca. 1780 - antagelig fra Katarina den Stores tid. Haven blev senere ”Soworoffs Plass“, og huset påbygget i 3 etager. Vi bodde i 2 etage. Huset er bygget og eiedes av fyrst Saltikoff. Efter revolutionen blev det i 1928 institutt for kommunister.”

Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Richard og Erica Zeiner-Henriksen.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK