Ebba Carstensen (f. Västra Kvärnstorp, Skåne 1885, d. København 1967)
Badende kvindefigurer, 1913. Usign. Olie på lærred monteret på plade. Bemalet verso. 45×56.
Proveniens: Skræddermester N. P. Rydengs samling.
Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger. Lærredet buler flere steder. Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 8. august 2023