2440/525
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Model 2212. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Fra
i
Vurdering
803486 | ||
864665 |