2051/​8016

Hebe, figur af hvid marmor efter Bertel Thorvaldsen (1770–1844). 19. årh.s slutning. H. 159.

Proveniens: Figuren er købt i 1989 hos Galerie Park Palace i Monaco af afdøde forlægger og kunstsamler Palle Fogtdal (1931–2019).

Hebe er ungdommens gudinde. Hendes hverv i den antikke mytologi var at skænke udødeligheds-drikken for de andre græske guder. Det er altså kostbare dråber, hun er sat til at forvalte og fordele, og hun er tydeligvis koncentreret om opgaven. Hun er så rolig – hendes klædnings folder næsten så regelmæssige som en antik søjles kanneleringer. Men ifølge myten gik det alligevel galt på et tidspunkt. Hun kom til spilde, og blev sat fra bestillingen.

Figuren er efter model af Thorvaldsen, som udførte to udgaver af Hebe, den første statue fra 1806 og den anden statue fra 1816, næsten identisk med den første, men med brystet helt dækket af gudindens klædedragt.

Ridser og mærker. Brugsslitage. En tommelfinger mangler.

Selected – Møbler, ure & tæpper, 15. december 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK

(Autobud) 60.000 DKK
55.000 DKK
(Autobud) 50.000 DKK
48.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK