Foto endnu ikke klar
884/​26

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Sigrid står med stråhat på stranden ved Karrebæksminde og skuer ud over havet. Sign. L. A. Ring September 97. Olie på lærred. 64×39.

Maleriet er en studie til eller gentagelse af et lidt større maleri af L. A. Ring fra samme år (H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 358).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 573, 1992 nr. 36.

Monumentalt står Sigrid Ring set i profil på stranden og ser ud over det oprørte vand, hvor bølgerne har hvide skumtoppe. Der blæster en kraftig vind, som det ses på flaget i baggrunden. Himlen er mørk. Mon det trækker op til uvejr?

Sigrid og L. A. Ring blev gift i 1896.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og bøger, 26. februar 2019

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK