2440/1222
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Halskæde af sølv med lapis lazulivedhæng prydet med poleret lapis lazuli. Georg Jensen efter 1945. Dessin nr. 54. Vedhæng B. 3,1 cm. L. inkl. øsken L. 6,7 cm. L. 57 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser på primært bagside af vedhæng.
Fra
i
Vurdering
164145 | ||
817611 |