2440/​1222

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Halskæde af sølv med lapis lazulivedhæng prydet med poleret lapis lazuli. Georg Jensen efter 1945. Dessin nr. 54. Vedhæng B. 3,1 cm. L. inkl. øsken L. 6,7 cm. L. 57 cm.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser på primært bagside af vedhæng.

Danske mestre, 2. oktober 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK