2138/​139

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

“Nordlyset”. Udkast til loftsmaleri i Videnskabernes Selskab. Usigneret. Betegnet på bagsiden: ”Udkast til loftstudie af Laurits Tuxen og foræret af ham til arkitekt Thorvald Jørgensen”. Kul og farvekridt på papir. Bladstørrelse 26×41.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 361.

Proveniens: Tuxen forærede udkastet til arkitekt Thorvald Jørgensen. Bruun Rasmussen auktion 255, 1970 nr. 276. Købt af Peter Stephensen hos Kunsthallen, april 1990.

Enkelte mindre ridser og folder. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

10 bud

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK