Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Nordlyset”. Udkast til loftsmaleri i Videnskabernes Selskab. Usigneret. Betegnet på bagsiden: ”Udkast til loftstudie af Laurits Tuxen og foræret af ham til arkitekt Thorvald Jørgensen”. Kul og farvekridt på papir. Bladstørrelse 26×41.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 361.
Proveniens: Tuxen forærede udkastet til arkitekt Thorvald Jørgensen. Bruun Rasmussen auktion 255, 1970 nr. 276. Købt af Peter Stephensen hos Kunsthallen, april 1990.
Enkelte mindre ridser og folder. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
10 bud