Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Isolationsbordlampe”/“PH-3,5/2,5”. Bordlampe af bakelit forsynet med gennemgående afbryder. Underskærm af matglas, senere overskærm af flerlags opalglas. Mærket “Patented” og “P.H.-3”. Udført hos Louis Poulsen. H. 45.
Litteratur: “Tænd!”, gengivet og omtalt s. 178–179.
Mellemskærm mangler. Uoriginal top-møtrik. Desuden almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
17 bud