2445/866
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Lænestol med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med sandfarvet kanvas. Formgivet 1955. Udført hos E. Kold Cristensen, stemplet.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt kanvas. Pletter og smuds.
Vurdering
896810 | ||
802930 | ||
846158 | ||
802374 |