2141/766
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal samt trekantstykke af sort sandblæst, sprøjtestøbt bakelit. Formgivet 1967. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 56. Diam. 45.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skrue mangler til fatningshus. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud