1439/1556
Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing, hvid skive med arabertal og datoviser, værk signeret Lüderitz (?), kasser ej mærkede. 18. årh. Vægt ialt 225 gr. Kassediam. 65/75 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive kraftig krakeleret og med afslag, ydre kasse tillige med afslag. Nøgle medfølger.
Varia, 25. september 2014
Vurdering
Hammerslag