1439/​1556

Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing, hvid skive med arabertal og datoviser, værk signeret Lüderitz (?), kasser ej mærkede. 18. årh. Vægt ialt 225 gr. Kassediam. 65/75 mm.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive kraftig krakeleret og med afslag, ydre kasse tillige med afslag. Nøgle medfølger.

Varia, 25. september 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK