2104/​134

Frisisk barok kabinetskab af egetræ prydet med intarsia, overdel med skriveklap bag hvilken skuffer og låge, underdel med snoede ben hvorimellem sprosser. 18. årh. H. 169. B. 107. D. 55.

Restaureret. Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger. Revner i træet og afslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag