1921/1591
Russisk ikon med fire klassiske fremstillinger af Gudsmoderen. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. 19. årh.s begyndelse. 37×32.
Mindre krakeleringer. Lettere restaureret.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag