2048/616
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
“Portex”. Et sæt på fire armstole med stel af bøg. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre finérskader. Tørringsrevner.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag