Sigurd Swane (f. København 1879, d. Plejerup 1973)
Haveparti med stendige. Sign. Sigurd Swane, juni 1925. Akvarel og bly på papir. Bladstørrelse 47×63.
Proveniens: ABR auktion 166, 1964 nr. 237. Tidligere i generalkonsul Johan Hansens samling.
Undersøgt i ramme. Trykfold. Papiret er gulnet. Fugtpletter.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021