2048/​97

Ole Ring (f. Baldersbrønde 1902, d. Køge 1972)

Parti fra en landsby hvor der læsses kål på hestetrukne vogne. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 44×56.

Behov for let overfladerensning. Enkelte minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

13 bud

6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.