2045/443
Skibsportræt af fuldrigger under dansk flag. Fladstingsbroderi, monteret i ramme af træ udskåret med ornamentik. 19. årh. Lysmål 35×45.
Huller i broderi, især langs kanten. Undersøgt i rammen. Rammen har slået sig.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag