2041/552
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Tre-personers sofa med otte-benet stel af eg, armlæn, sæde og ryg betrukket med brunt skind beslået med messingsøm, bagside beklædt med kanvas. Model 5011. Tegnet 1935. Udført og mærket hos Rud Rasmussens snedkerier, København. L. 195.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ombetrukket.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag