2138/901
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret diskometal opsat på trebenet stel. Støbt med stiliseret ornamentik. Stemplet monogram Just A., Dansk Arbeide. Dessin D1. H. ekskl. skærmholder/fatning 28,5. H. inkl. skærmholder 50,5.
Almindelig brugsslitage. Slitage i dele af patinering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud