En samling af russiske bestikdele af sølv, bestående af:
Ni russiske middagsgafler af sølv. Alexei Nasyedin, guardein Alexander Timofeievich Sheviakov 1894, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 648 g. L. 20,7.
Tolv russiske frokostknive af sølv. Samuel Zacharias Filander, guardein Ivan Vonifatievich Evstigneev 1887, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 740 g. L. 19,5.
Hertil medfølger en russisk suppeske af sølv (Samuel Zacharias Filander 1887) og en russisk sukkertang af sølv (1881). Vægt ca. 136 g. L. 22 og 15. (23)
Proveniens: Frederik von Kiær, som var dansk gesandt i Skt. Petersborg fra sidste fjerdedel af det 19. årh. og indtil 1917, hvor han rejste hjem til Danmark. I årene i Rusland havde han tæt kontakt til det kejserlige hof og Kejserinde Dagmar. Herefter Frederik von Kiærs oldebarn til idag.
Minimal aldersslitage. Alle dele (undtagen sukkertang) med indgraveringer.
Russisk tema, 15. juni 2020
13 bud