869/​18

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Erhvervet af Ribe Kunstmuseum i november 2016

“Fontænen ved Loggia dei Mercanti i Florens”. Sign. monogram 46. Pen og vandfarve på papir. 27×34.

Tegning efter maleri, der udstilledes i 1847 som nr. 117 på Charlottenborg. (katalognummer 17). Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, Ribe Kunstmuseum og Skovgaardmuseet i Viborg, “Lundbye og Kierkegaard”, 2013–2014 nr. 32.

Forneden har J. Th. Lundbye noteret: “Et Billed af dette Indhold, samme Størrelse, begyndte jeg i Florens d. 30. April og sluttede det d. 20. May. Motivet er taget af Fontanen ved Loggia dei mercanti (Taccas Copi af det antike Vildsvin i Galleri Medici). Figurerne ere Erindringer fra Rom og det Neapolitanske”.

Lundbye skriver hjem fra Firenze til kunsthistorikeren Høyen om maleriet, som han selv anser for at være et lille mesterværk. Det blev dog ikke modtaget helt så godt, som han havde håbet. Til Lundbyes store skuffelse blev det ikke solgt, da det var udstillet på Charlottenborg.

Proveniens: Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle.

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK