Louis Tocqué, tilskrevet (f. Paris 1696, d. sst. 1772)
Portræt af Abel François Poisson (1727–1781), Marquis de Marigny (1754) i gylden vest og jakke med pelskanter. Usigneret. Olie på lærred. 42×33 cm.
Abel Francois Poisson, Marquis de Marigny var bror til Madame de Pompadour (1721–1764).
Ældre dublering. Mindre krakeleringer og afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Malerier og tegninger, 1. december 2020