1948/863
“Saffa”. Bordlampe af forkromet og sortlakeret metal. Svingarm med et blus. Udført og mærket hos SLZ, Schweiz. 1950'erne. H. 50. L. 43–85.
Almindelig brugsslitage. Nogle få ridser og mærker. Hvide malerpletter på lampe. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Hammerslag