F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
Dansk sommerlandskab med en ung mand i vejkanten, i baggrunden herregården Broksø. Sign. F. C. Kiærschou 1851. Olie på lærred. 53×71.
Mindre krakeleringer. Enkelt retouchering. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og antikviteter, 17. december 2012
14 bud