Gustav Vermehren (f. København 1863, d. sst. 1931)
“Fra en Landsby i Sydsjælland”. Sign. Gustav Vermehren 1910. Olie på lærred. 61×71.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1717, 2017 nr. 101.
En reparation/retouchering. Minimale krakeleringer. En mindre overfladeridse.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
11 bud