2449/​679

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Tre glasrammer med bagside af træ med beslag af metal. H. 70. B. 52. (3)

Rammen er udført i forbindelse med opførelsen af det ikoniske SAS-hotel i København, hvor Arne Jacobsen stod for både design af bygningen og interiøret. Hotellet stod færdigbygget i 1960. Nærværende billedramme er erhvervet direkte fra SAS Royal Hotellet i forbindelse med en af hotellets renoveringer. Numrene på rammens bagsider henviser antageligvis til det værelse billederne har hængt på. På sort/hvid SAS promotion fotoerne, der er taget på SAS hotellets værelser omkring 1960, kan tilsvarende rammer ses.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To glas med afslag.

I Aarhus
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?