1540/​740

Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)

Tre-benet bord/taburet af teak med vendbar finéret top, den ene side med koksgråt uld. Udført hos N.A. Jørgensens Møbelfabrik/Bramin. H. 42.

Proveniens: Henry Walther Kleins private hjem i Bramminge.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 7, 1956, i annonce.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Vendbar top med mærker og finérafslag.

Moderne kunst og design, 29. september 2015

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK