1540/740
Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
Tre-benet bord/taburet af teak med vendbar finéret top, den ene side med koksgråt uld. Udført hos N.A. Jørgensens Møbelfabrik/Bramin. H. 42.
Proveniens: Henry Walther Kleins private hjem i Bramminge.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 7, 1956, i annonce.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Vendbar top med mærker og finérafslag.
Moderne kunst og design, 29. september 2015
Vurdering
Hammerslag