2149/9051
J. Donbray lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive med navn JOHN MACKLAND, gennembrudt og graveret balance kloben, værk signeret J. Donbray London og nummereret 16238, kasser mærkede London 1766 og WS. Vægt i alt 108 g. Kassediam. 43/51 mm.
Proveniens: Privat samling
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Visere er senere. Skive med hårlinje og få ridser. Stamme repareret.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud