Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Spansk danserinde”, 1940. Sign. Asger. Olie på lærred. 22×9
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 190, gengivet side 337. Proveniens: Elna Fonnesbech Sandbergs samling. Proveniens: Kresten Krestensens samling.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017