Henry Rosengren Hansen, m.fl.
Sæt på seks stole af palisander betrukket med lyst uld. Udført hos Brande Møbelindustri. Samt spisebord af palisander med hollandsk udtræk. Mærket 54. Ubekendt producent. H. 73. L. 145/255. B. 90. (7)
CITES certifikat medfølger.
Stole: Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Betræk med enkelte pletter. Delvist falmede. Bord: Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Vandskjolder. Falmet.
Moderne kunst og design, 28. januar 2014