2441/45
“Dionysos” også kaldet “Narcissus” Figur af patineret bronze efter romersk skulptur. 20. årh. H. 60 cm. Diam. 24,5 cm.
Den romerske skulptur blev fundet i Pompeji i 1862 og er i dag på det arkæologiske museum i Napoli.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering