Spisestel af porcelæn, KPM, dekoreret i farver og guld med blomsterbuketter og bort i gotisk stil, bestående af 45 dele. Ca 1835. (45)
Bestående af 10 suppetallerkener diam. 24, 10 middagstallerkener diam. 24, 10 dækketallerkener med perlebort diam. 24, 4 cremekopper, stegefad L. 56, 2 ovale fade L. 43, 2 ovale fade L. 39, ovalt fad L. 38, 2 ovale fade L. 34, rundt fad diam. 39, lågfad og saucekande.
Proveniens: Tidligere i Charlotte Rosalinde Margrethe Hattensens eje. Født på St. Croix 1862, død i Kbh. 1935. Gift med købmand, overformynder James Tayler McDougal født på St. Thomas 1851, død 1888.
Saucekande med slibninger på fod. Slitage på guld.
Varia, 18. august 2016
17 bud