12013/​6

Friedensreich Hundertwasser (f. Wien 1928, d. New Zealand 2000)

Oliekridtstegning på bagsiden af et offset postkort. Sign. Friedensreich Hundertwasser. (Tegning mål 3,5×3,5.) Bladstørrelse 10,1×14,5. Uindrammet.

Hundertwasser støttede aktivt SOS Børnebyer projektet - dels personligt men også ved - til mennesker der havde doneret et beløb af en vis størrelse til projektet - at kvittere med en lille original håndsigneret tegning som denne, altid udført på bagsiden af et af hans egne postkort.

Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
2.500 DKK